czwartek, 9 stycznia 2014

Wspomnienie lata - wycieczka nad Jezioro Czajcze

Znalazłam ostatnio zdjęcia, które zrobiłam późnym latem ubiegłego roku, we wrześniu, podczas pobytu nad Bałtykiem, w Międzyzdrojach. Mimo niepewnej pogody, udało się wtedy odbyć dwie długie wycieczki nad jeziora - Czajcze oraz Turkusowe. Trasy są bardzo ciekawe i polecam wybrać się w nie, jeśli kiedykolwiek znajdziecie się w tamtych rejonach. Poniżej umieszczam zdjęcia z pierwszego wypadu - z Międzyzdrojów nad Jezioro Czajcze. Drugą wyprawę, nad Jezioro Turkusowe i Wzgórze Zielonka, z którego roztacza się wspaniały widok na Wsteczną Deltę Świny, pokażę w kolejnym poście :)

Z Międzyzdrojów nad Jezioro Czajcze prowadzi szlak zielony. Trasa w obie strony liczy około 20 km i niemalże w całości przebiega przez lasy, m.in. charakterystyczne dla Wolińskiego Parku Narodowego przepiękne buczyny. 


W pewnym momencie wyprawy, we wsi Warnowo, napotykamy stary, opuszczony sad, niezwykle malowniczy - zwłaszcza w deszczowy dzień.



W sadzie, oprócz starych, owocowych drzew, znajduje się pomnikowy okaz żywotnika olbrzymiego (Thuja plicata), naturalnie występującego w Ameryce Północnej. Drzewo ma 25 m wysokości i około 120 lat.


Stąd już niedaleko nad Jezioro Czajcze. Jego brzegi są gęsto porośnięte drzewami i krzewami oraz pokryte zwalonymi pniami, co sprawia, że bezpośredni dostęp do jeziora jest utrudniony. Taki krajobraz z drugiej strony uatrakcyjnia spacer, zwłaszcza, że z powodu różnorodnych przeszkód można łatwo zgubić szlak! ;)


Robota bobrów


Jezioro Czajcze, o linii brzegowej w kształcie rogala, leży pośród lasów Wolińskiego Parku Narodowego. Jest największym polodowcowym jeziorem Parku. Powierzchnia lustra wody wynosi 77,64 ha. Średnia głębokość zbiornika to ok. 3 m.


Na środku jeziora znajduje się niewielki cypel, przez który prowadzi szlak (jeszcze w XIX wieku cypel ten był wyspą). W okresie powojennym odkryto na nim resztki obwarowań średniowiecznego grodziska, datowanego na IX - XII wiek. 

Niedaleko grodziska znajduje się, przytransportowany przez lodowiec z terenów obecnej Skandynawii około 12 000 lat temu, tzw. Wydrzy Głaz. Jego obwód wynosi 8,1 m, wystaje 1,1 m nad poziom wody, a waży 26 ton. Jego nazwa pochodzi stąd, że podobno w słoneczne dni wygrzewają się na nim wydry.


Na koniec wycieczki udało mi się sfotografować maleńką jaszczureczkę :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz