sobota, 30 listopada 2013

Propozycja dla wąskiego ogrodu

Dziś przedstawiam projekt koncepcyjny wąskiego ogrodu.

Ogród podzieliłam na kilka stref.

            Pierwsza z nich to strefa frontowa, dla której zaproponowałam pas zieleni budowanej przez jałowce (np. jałowce łuskowate) oraz róże.

            Następne strefy znajdują się z tyłu domu. Są oddzielone od siebie wijącą się ścieżką (do wyboru: żwirową lub kamienną), która rozszerzy nieco optycznie wąską przestrzeń ogrodu. Ścieżka będzie w dwóch miejscach przerwana, aby swobodnie można było przechodzić pomiędzy strefami. Wyodrębnienie oddzielnych stref urozmaici przestrzeń i sprawi, że będzie ona ciekawsza.

            Tuż przy tarasie można urządzić strefę rekreacyjną, przeznaczoną dla właścicieli ogrodu i ich rodziny, czy gości. Na tarasie oprócz stolika/krzeseł można ustawić kilka większych donic, do których proponuję tawułki albo jeżówki. Poza tarasem pozostanie na trawie miejsce, aby ustawić latem basen.

            Dalsze strefy to 2 nieco oddzielone od siebie miejsca przeznaczone do wypoczynku (np. leżakowanie, opalanie się).

            Proponuję, aby biegnącą przez ogród ścieżkę ubarwić i posadzić wzdłuż niej następujące rośliny: trawy (np. tworzące wysokie na 60-100 cm kępy prosa rózgowatego i mniejsze kępy kostrzewy popielatej), krzewy tawuły japońskiej i byliny – do wyboru – dzwonki brzoskwiniolistne lub goździki kropkowane.
           
            Przedłużeniem ścieżki są, znajdujące się na samym końcu ogrodu, tuż przy ogrodzeniu i przy żywotnikach/jałowcach, rosnące na „mini-rabacie” te same rośliny, które rosną przed domem: jałowce i róże. Nawiążą one do strefy frontowej i będą stanowiły ładne zakończenie strefy wypoczynkowej.

            Tak dobrane rośliny stworzą przyjemne wnętrza ogrodowe, z dominującą zielenią i odcieniami różu/fioletu – dobrze, abyśmy przy niewielkiej powierzchni mieli do czynienia z ograniczoną paletą barw.

            Na ogrodzenie od strony północnej proponuję panele z winobluszczem i wiciokrzewem.

            Jeśli chodzi o niewielką powierzchnię schowaną za ścianą budynku od strony południowo-wschodniej, to sprawdzą się tutaj funkie zasadzone wzdłuż ogrodzenia, oraz grab w odmianie kolumnowej. 


czwartek, 14 listopada 2013

Projekt osiedla ekologicznego - koncepcja z ubiegłorocznego konkursu "Inspiracje w Przestrzeni"

Rok temu razem z koleżanką wzięłam udział w konkursie "Inspiracje w Przestrzeni - Ekoosiedla", organizowanym przez redakcję miesięcznika "Zieleń Miejska". Tematem konkursowym były osiedla ekologiczne. Poniżej przedstawiam nasz projekt - zapraszam do komentowania, konstruktywnej krytyki, pisania, co w koncepcji Wam się podoba, a co nie :)

Charakterystyka wybranego osiedla

Projekt dotyczy części wrocławskiego osiedla Różanka, zlokalizowanego na północy miasta. Teren objęty opracowaniem jest jednym z wnętrz blokowych, otoczonych przez sześć budynków mieszkalnych, wysokich na 16 m (trzy budynki) i 30 m (pozostałe trzy budynki).


W chwili obecnej przestrzeń wewnątrz blokowiska nie oferuje żadnych ciekawych rozwiązań. Zdecydowanie większa jego powierzchnia jest klepiskiem, porośniętym zaniedbaną trawą. W południowo – zachodniej części umieszczono kilka urządzeń do zabawy dla dzieci. Obok placu zabaw znajduje się sztucznie ukształtowane wzniesienie, z przylegającym do niego budynkiem transformatora. Na podwórzu rosną drzewa, przede wszystkim topole i brzozy.

Rozwiązania ekologiczne

Koncepcja proponuje ekologiczne gospodarowanie wodą opadową – w tym celu poprowadzone zostały trzy tzw. suche potoki, zbierające deszczówkę z rynien jednego z bloków i kierujące ją do okresowych zbiorników wodnych. Ich brzegi porośnięte są przez roślinność nadwodną (np. pałka szerokolistna Typha latifolia , trzcina pospolita Phragmites communis, jeżogłówka Sparganium sp., sit Juncus sp., turzyca, Carex sp., tatarak zwyczajny Acorus calamus, strzałka wodna Sagittaria sagittifolia, skrzyp bagienny Equisetum fluviatile, kosaciec żółty Iris pseudoacorus itd.), która jednocześnie filtruje wodę i oczyszcza ją.

Wprowadzenie elementu wodnego pozwoli także ochłodzić powietrze, które, zwłaszcza latem, nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Jest to spowodowane ekspozycją opracowywanego wnętrza, przez większą część dnia wystawionego na intensywne działanie słońca.

Obniżenie temperatury panującej na podwórzu będzie możliwe również dzięki wprowadzonej roślinności – drzewom, krzewom, ozdobnym trawom oraz pnączom, rozprowadzonym na ścianach budynków.

Kolejnym ekologicznym punktem koncepcji było zwiększenie bioróżnorodności omawianego wnętrza – ilości gatunków zarówno roślin, jak i, w miarę możliwości, zwierząt. Wprowadzeniu wielu różnych taksonów roślinnych służą m.in. siedliska w bliskości wody oraz łąka kwietna (z rosnącymi na niej ziołoroślami i trawami, np. chaber łąkowy Centaurea jacea, rogownica pospolita Cerastium holosteoides, świetlik łąkowy Euphrasia rostkoviana, babka Plantago sp., głowienka Prunella sp., krwawnik Achillea sp., koniczyna Trifolium sp., wyka Vicia sp., tymotka łąkowa Phleum pratense, wiechlina Poa sp., kostrzewa łąkowa Festuca pratensis, ostrożeń Cirsium sp., dziurawiec Hypericum sp., bodziszek Geranium sp., itp.). Zarówno łąka, jak i siedliska powstałe nad wodą stworzą warunki bytu przedstawicielom fauny.

Ekologia przejawia się także w doborze oświetlenia oraz elementów małej architektury i nawierzchni. Zastosowano oprawy oświetleniowe LED Generation, które umożliwiają oszczędną emisję światła. Mała architektura przewidziana w projekcie (ławki, siedziska, kosze na śmieci) zbudowana jest z naturalnych materiałów (głównie drewno). Zaproponowane nawierzchnie są w większości przepuszczalne dla wody i tworzą powierzchnie biologicznie czynne (nawierzchnie na ścieżki, plac zabaw, miejsca wypoczynkowe i strefę do ćwiczeń). Asfalt pokrywa jedynie ulicę biegnącą wzdłuż budynków, gdzie odbywa się ruch samochodowy. 

Charakterystyka koncepcji – kształt

Kształt całej koncepcji elementami geometrycznymi nawiązuje do układu budynków mieszkalnych. Zastosowana geometria została przełamana kolistymi liniami ścieżek i potoków, a także układem roślinności.

Strefy

Potencjalnymi użytkownikami zaprojektowanego terenu są mieszkańcy osiedla Różanka (zarówno dzieci oraz młodzież, jak dorośli i osoby starsze). Biorąc pod uwagę różne grupy odbiorców projektu, wyznaczono kilka stref oferujących różnorodne spędzanie wolnego czasu. 

Zachodnią część wnętrza blokowego przeznaczono na plac zabaw dla dzieci, pokryty przepuszczalną dla wody, ekologiczną nawierzchnią. Umieszczono na nim wykonane z drewna oraz lin urządzenia, mające służyć do zabawy i rozwijania sprawności fizycznej. Niedaleko znajdują się ławki, z których mogą korzystać rodzice i dziadkowie, pilnujący dzieci. Na terenie opisywanej strefy leżą także stawy, które będą zachęcać dzieci do zabawy i poznawania przyrody (element edukacji ekologicznej).
Plac zabaw odgrodzony jest od ulicy oraz pozostałych stref bujną roślinnością (krzewy i kępiaste trawy, np. pęcherznica kalinolistna Physocarpus opulifolius, tawuła Spiraea sp., tawlina jarzębolistna Sorbaria sorbifolia, dereń biały Cornus alba, śnieguliczka biała Symphoricarpos albus, ognik szkarłatny Pyracantha coccinea, miskant Miscanthus sp.).

Południowo-wschodnią część opracowywanego obszaru zajmuje strefa rekreacyjna, pokryta tak jak plac zabaw dla dzieci, nawierzchnią ekologiczną. W tym miejscu zlokalizowane są sprzęty do ćwiczeń dla młodzieży i dorosłych. Strefa rekreacyjna jest także oddzielona od ulicy krzewami oraz drzewami.

W północnej i wschodniej części podwórka stworzono miejsca wypoczynkowe z siedziskami i ławkami, znajdującymi się w cieniu pod koronami drzew, oraz w niszach pomiędzy krzewami. Poszczególne siedziska zostały tak zaprojektowane, żeby mogli z nich korzystać zarówno ludzie chcący spotkać się w grupie znajomych, jak i osoby szukające spokoju i samotności. Dodatkową atrakcją jest zastosowanie efektów akustycznych – dźwięki wody w strumieniu oraz zbiornikach znajdujących się w omawianej strefie, połączone z szumem rosnących wokół traw (głównie miskantów) pozwolą na dobry relaks.

Kryterium doboru roślinności było przede wszystkim odporność poszczególnych gatunków na warunki miejskie (zanieczyszczenie powietrza, susza) oraz na intensywne nasłonecznienie. Większość zaproponowanych roślin bardzo dobrze nadaje się do wegetacji w warunkach miejskich. Są to gatunki światłolubne, ponadto niektóre z nich pochłaniają szkodliwe związki z otoczenia, oczyszczając powietrze (np. Sorbaria sorbifolia, Physocarpus opulifolius, Cornus alba).




W celu zwizualizowania nowego osiedla, zrobiłyśmy makietę (fajna zabawa, a potem efekt :)), której zdjęcia zamieszczam poniżej: